Liczba złożonych wniosków Liczba zrealizowanych przedsięwzięć Kwota wypłaconych dotacji
161 63 1 009 691 zł

Aktualizacja: 30 czerwca 2024.

„Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych do powietrza. Skorzystanie z programu w żaden sposób nie koliduje z programem dotacji celowych do wymiany pieców na paliwo stałe z budżetu Gminy Izabelin.

Więcej informacji o programie „Czyste Powietrze” znajdziesz na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Pod numerem telefonu 22 340 40 80 od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00 konsultanci udzielają informacji o programie „Czyste Powietrze”.

Z infolinii możesz korzystać zarówno przed złożeniem wniosku, jak i później – gdy będziesz mieć jakieś wątpliwości lub będziesz potrzebować dodatkowych informacji.

Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny jest czynny w dni robocze w godzinach 10:00–12:00. Znajduje się w Urzędzie Gminy Izabelin.

W Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym uzyskasz informacje, jak uzyskać dofinansowanie.

Możesz też skorzystać z pomocy pracownika w przygotowaniu i złożeniu wniosku o dofinansowanie.

Do głównych zadań punktu konsultacyjnego należy:
– udzielanie informacji o Programie osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie,
– wsparcie w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie,
– pomoc przy rozliczeniu przyznanego dofinansowania.

Za poprawność i rzetelność danych wprowadzonych do wniosku, w tym za zgodność danych ze stanem faktycznym, odpowiada wyłącznie Wnioskodawca. Rozpatrywanie złożonych w gminnym punkcie konsultacyjnym wniosków i przyznawanie dofinansowań należy do kompetencji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W celu sprawnej obsługi interesantów wypełnianie wniosków do Priorytetowego Programu „Czyste Powietrze” odbywać się będzie, po telefonicznym uzgodnieniu terminu spotkania pod numerem telefonu: 573 074 964 lub 22 722 86 87.

 

 

Ta forma dofinansowania przewiduje ścieżkę bankową, w ramach której beneficjenci programu mogą ubiegać się w bankach współpracujących z NFOŚiGW o preferencyjny kredyt z częściową spłatą kapitału. Kredyt Czyste Powietrze skierowany jest do Beneficjentów uprawnionych do podstawowego i podwyższonego poziomu dofinansowania. Od 2023 r. wniosek o pożyczkę z dotacją może być złożony do 6 miesięcy od rozpoczęcia inwestycji. Więcej informacji na temat ścieżki bankowej dostępne na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/zloz-wniosek-w-banku/

 

Jeśli przygotowujesz się do wymiany źródła ciepła z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”, uważnie wybierz dostawcę urządzeń i firmę instalacyjną.

Wybór firmy sprzedającej urządzenie, jak i wykonującej jego montaż należy do Ciebie.

Niestety zdarzają się na rynku usług nieuczciwy wykonawcy, którzy oferują usługi i produkty niskiej jakości oraz zawyżają ceny. Proponują urządzenia niedopasowane do Twojego domu i Twoich potrzeb – marnej jakości, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość jest niewielka.

 Dokładnie sprawdź firmę i jej ofertę, zanim podpiszesz umowę. Szczególnie zwróć uwagę na:

  • cenę usługi i produktu,
  • parametry urządzenia lub instalacji,
  • warunki serwisu i gwarancji.

Nie podejmuj decyzji w pośpiechu. Zawsze możesz poradzić się specjalisty w gminnym punkcie konsultacyjno-informacyjnym lub w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Warto sprawdzić parametry urządzenia i jego rzeczywistą cenę w internecie. Możesz także porozmawiać ze znajomymi i sąsiadami, którzy taki proces inwestycyjny mają już za sobą. Warto też skorzystać z funkcjonującej w ramach programu „Czyste Powietrze” listy ZUM (zielonych urządzeń i materiałów), która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.

Najlepiej współpracuj z firmami poleconymi i znanymi na lokalnym rynku.

Prawidłowo zrealizowana inwestycja z dotacją z programu „Czyste Powietrze” to niższe koszty ciepła w Twoim domu, a tym samym niższe wydatki na ogrzewanie.

Ważne!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) nie promuje konkretnych firm sprzedających urządzenia, instalacyjnych oraz wykonawczych. Jeśli więc zobaczysz, że firma oferująca instalacje lub urządzenia powołuje się na partnerstwo z NFOŚiGW, powinno to wzbudzić Twoją czujność.