Otwarty konkurs ofert jest to sposób wybrania organizacji, które od władz publicznych otrzymają dotacje na realizację zadań. Dotacja może być udzielona na wsparcie czyli dofinansowanie realizacji projektu lub na powierzenie czyli pokrycie ze środków publicznych całkowitych kosztów działania. Jedną z najczęstszych podstaw prawnych, w oparciu o którą ogłasza się konkurs, jest art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. 

Ogłoszenie o konkursie musi zostać publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) – właściwym dla danego urzędu, na stronie internetowej danej gminy oraz na tablicy ogłoszeń w urzędzie. Ogłoszenie może ukazać się również w innych mediach (np. społecznościowych, lokalnej lub ogólnopolskiej prasie, gminnym newsletterze,…), ale nie jest to obowiązkowe.
Ogłoszenie o konkursie musi być wywieszone przez co najmniej 21 dni (licząc od daty zamieszczenia ostatniego ogłoszenia) tak, aby każda organizacja miała czas na zapoznanie się z warunkami konkursu, przygotowanie oferty i jej złożenie.
Oferta konkursowa musi zostać przygotowana wyłącznie na formularzu zgodnym ze wzorem, określonym w aktualnym rozporządzeniu do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Oferty złożone w konkursie opiniuje specjalnie do tego powołana komisja konkursowa, w skład, której wchodzą urzędnicy (jako przedstawiciele organu administracji publicznej ogłaszającego konkurs) oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W pracach komisji (jako doradcy) mogą też brać udział eksperci. Oczywiście w komisji nie mogą zasiadać przedstawiciele tych organizacji, które złożyły ofertę w odpowiedzi na ogłoszony konkurs oraz urzędnicy, którzy byliby w jakikolwiek sposób związani z tymi organizacjami. 

W otwartym konkursie ofert może zostać wybrana  jedna oferta, więcej niż jedna, lub niewybrana żadna ze złożonych ofert.
Każdy może żądać uzasadnienia wyboru lub odrzucenia oferty.

Wyniki otwartego konkursu ofert ogłasza się niezwłocznie po wyborze oferty, po czym Urząd jak najszybciej zawiera umowy ze zwycięskimi organizacjami.

Aktualne wzory oferty, umowy i sprawozdania dostępne są pod linkiem:
wzory konkursowych dokumentów

Otwarte konkursy ofert:

2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015

1 marca 2019 r. weszło w życie rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań.

Rozporządzenie - wzory oferty, umowy i sprawozdania w otwartych konkursach ofert

Poniżej dostępne są aktualne wzory dokumentów / formularzy konkursowych.