Jest to jedna z form współpracy samorządu z mieszkańcami. W tym przypadku to mieszkańcy gminy przychodzą do nas z pomysłem, np. jakiegoś wydarzenia, a my wspieramy ich w jego realizacji finansowo i rzeczowo. Tak więc trochę dają od siebie mieszkańcy, trochę daje od siebie urząd.
Wkład mieszkańców może mieć formę:
- pracy społecznej,
- wkładu rzeczowego,
- wkładu finansowego.
Wkład urzędu to na przykład:
- zakup usług i materiałów,
- użyczenie przestrzeni,
- użyczenie sprzętu.
W ramach inicjatywy lokalnej można zrealizować wiele pomysłów, np.:
- zazielenianie i zagospodarowywanie przestrzeni,
- imprezy kulturalne i sportowe,
- warsztaty,
- pikniki sąsiedzkie czy potańcówki.
Ważne!
Każdy mieszkaniec gminy może bezpłatnie wziąć udział w wydarzeniach realizowanych w ramach inicjatywy lokalnej. Pamiętaj o tym przy planowaniu kosztorysu inicjatywy.
Jako urząd nie możemy przekazać pieniędzy bezpośrednio na realizację pomysłu.
Mieszkańcy nie mogą czerpać zysku z organizacji wydarzenia.
We wniosku nie można wskazywać firm lub osób, którym urząd ma zlecić wykonanie konkretnej usługi.
Informacje o aktualnych i archiwalnych inicjatywach lokalnych znajdziesz w zakładce [Inicjatywa lokalna – realizacje].