Nauczycielka Roku 2022 - Iwona Pietrzak-Płachta, wypatrzyła @strefę_zaczytania na Instagramie i zaprosiła nas- w marcu 2024 roku- do swojego cyklu na Facebooku.
Poniżej zamieszczamy treść posta.
Dzisiaj zabieram Was do Strefy zaczytania w Izabelinie pod Warszawą.
I wiece co? Jest we mnie ogromne wzruszenie…bo cykl, który rozpoczął się, by pokazać jak zmieniają się wnętrza szkolnych bibliotek i buduje ich marka, niepostrzeżenie, z posta na post, stał się cyklem o wielkich sercach ludzi pracujących w szkolnych bibliotekach. Ich wielkiej pasji. I ich wielkiej determinacji, by tworzyć w szkołach oazy dziecięcego dobrostanu. I o sukcesie. Bo gdy dziecko mówi : ”chodźmy tam, gdzie nas lubią” mając na myśli szkolną bibliotekę – to nie ma lepszej rekomendacji. Przeczytajcie. Poznajcie Agatę i Kasię.
"O tym, jak biblioteka w Szkoła Podstawowa w Izabelinie im. płka Stanisława Królickiego
stała się @strefą_ zaczytania i nią jest.
W otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego- w Izabelinie, nieopodal Warszawy- wiodła życie szkolnej bibliotekarki Agata Kropidłowska. Miejsce przypominało klub dla uczniów i to przyciągnęło-przeszło rok temu- świeżo upieczoną bibliotekarkę, wcześniej polonistkę- Katarzynę Pizoń-Wojasińską. Od tego czasu rozpoczął się nowy etap historii biblioteki.
Biblioteka w zmianie- zacznijmy od pomieszczeń
Biblioteka w SP w Izabelinie składa się z trzech pomieszczeń. Jedno z nich to sala multimedialna, z komputerami i rzutnikiem, ale również z ciekawymi książkami. Mamy ponad 10 tys. książek, filmów, audiobooków oraz stale powiększający się zbiór gier planszowych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wszystkie nasze pomieszczenia zostały przemalowane. Zyskałyśmy dwie pufy i kanapę (na jej widok pisarka- Agnieszka Tyszka, którą gościłyśmy, zareagowała z radością: „To ta słynna kanapa!” Instagram siłą). W planach mamy: „ścianę literacką” w sali multimedialnej, czyli coś w rodzaju muralu z cytatami i wizerunkami twórców literatury; kolejne pufy (od jakiegoś czasu brakuje nam miejsc siedzących); wymianę krzeseł. Na korytarzu przed biblioteką też zmiany. Jest już monitor do wyświetlania naszych informacji. Niebawem ta przestrzeń zyska nowe oblicze. Zresztą zmiany dotyczą całego budynku. Szkoła na zewnątrz już wypiękniała, a nowa aranżacja przestrzeni wewnątrz odbywa się wielotorowo. By ją wspierać został nawet powołany zespół nauczycieli, którzy tryskają pomysłami. Uczniowie również mają wpływ na zmiany, na przykład te dotyczące nowego nazewnictwa sal lekcyjnych.
„Strefa zaczytania”?
Zaczęło się we wrześniu 2022 r.- od założenia Klubu Pożeraczy Książek, potem doszły warsztaty teatralne, Szkolny Tydzień Czytania „Ballad i romansów” inaugurowany podczas ogólnoszkolnej imprezy, założenie konta instagramowego @strefa_zaczytania… Dlaczego „strefa zaczytania”? To oczywiste, tu się czyta, chociaż nie tylko.JNazwę wymyśliła Agata i umieściła ją już dawno na drzwiach biblioteki. Od czasu powstania naszego konta na Instagramie, w sposób naturalny staliśmy się: STREFĄ ZACZYTANIA. W tym miejscu czytanie łączy. A jak już się tu jest, często trudno skończyć na czytaniu. Biblioteka to idealne miejsce, by się zatrzymać, porozmawiać, zauważyć drugiego człowieka, a nawet znaleźć przyjaciela. Tutaj inaczej płynie czas, tu się przychodzi z wyboru.
Przyjdź tu, gdzie Cię lubią
Mottem dla nas stała się parafraza słów ucznia, wypowiedzianych o naszej bibliotece do jednej z osób w czasie przerwy: „Chodźmy tam, gdzie nas lubią”. WZRUSZYŁO i pokazało, nie pierwszy raz oczywiście, wyzwanie, jakie stoi przed nami- dorosłymi. Wiele mówi się o tym, jak trudno jest młodym ludziom dorastać w obecnym świecie. Jak łatwo im się pogubić. Biblioteka szkolna jest miejscem, w którym kontakt z rówieśnikami i nauczycielami- bibliotekarzami, stanowi dodatkowe wsparcie dla uczniów. Tu swoboda działania bywa bardzo twórcza, zachęca do podejmowania nowych wyzwań.
Współpraca? Bez niej kreatywność może umrzeć. Z nią- daje efekt domina
Często podejmujemy nowe wyzwania. Energię wyzwala w nas atmosfera sprzyjająca kreatywności. Nasze pomysły spotykają się z akceptacją ze strony dyrekcji (czasem brak funduszy bywa ograniczeniem). Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało- wartością nie do przecenienia jest współpraca z ludźmi. To radość, gdy chęć współpracy jest autentyczna, a kreatywność wyzwala efekt domina. Znikają podziały na nauczycieli, pracowników administracji, uczniów, ich rodziców, przedstawicieli instytucji – uaktywniają się wszyscy. Przykłady? Nagle jest ktoś, kto (z uśmiechem) uprasuje dekorację na przedstawienie, a potem wpadnie na pomysł, żeby pomóc ją zawiesić, wybierze i wydrukuje grafiki do scenografii, przyniesie z domu lampę naftową albo kostkę słomy, kapę, sitowie w donicy czy kryształową karafkę od babci, bo takie rekwizyty są potrzebne. Muzyka na inaugurację imprezy? Proszę bardzo, zaśpiewają wszyscy, bo nauczą się piosenek podczas lekcji muzyki. No i będzie chór, i akompaniament też będzie,… Kostiumy? Oczywiście! Pomagają rodzice, pomaga Centrum Kultury Izabelin, finansując wypożyczenie oraz wyszukując meble potrzebne do wystawienia na scenie naszej „Zemsty” podczas Izabelińskich Spotkań z Książką. Współpraca szkolnej biblioteki z Publiczną Biblioteką w Izabelinie? Naturalnie! Na początek wycieczki- obejrzenie biblioteki przez młodszych uczniów. Współpraca z Radą Rodziców i Młodzieżową Radą Gminy Izabelin? Jakżeby inaczej? Zgłaszamy projekty, zyskujemy dofinansowanie na zakupy książek i gier. Wnosimy wkład w oswajanie autyzmu przez szkolnych pedagogów i psychologów, Szopeniadę organizowaną przez nauczycielkę muzyki albo Izabelińskie Spotkania z Książką realizowane od wielu lat przez Centrum Kultury Izabelin. Przykłady pracy, współpracy można mnożyć.
Zmieniają się biblioteki, a także podejście do nich. Dzieci zyskują dodatkowy azyl, wsparcie, a także bodźce do działania. A zatem, cytując klasyka: ”Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana”. Biblioteka w zmianie, szkoła w zmianie, nauczyciel w zmianie, uczeń w zmianie, rodzic… Efekt domina?
@strefa_ zaczytania zaprasza"
Dziękuję Wam wszyscy szkolni bibliotekarze i bibliotekarki, za to co robicie dla swoich uczniów. Wybrzmiewa to we wszystkich Waszych opisach. Od pierwszego postu. Jesteście niesamowici.