logo
W dniach 1-4 października 2024 r. uczniowie klasy VIIIa pod opieką Pani Katarzyny Krzemińskiej oraz Pana Radosława Dziadkiewicza udali się na czterodniową wycieczkę do Małopolski i Śląska, której celem było przybliżenie historii, kultury oraz poznanie walorów turystycznych tego regionu. Wycieczka realizowana była w ramach w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą” Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Wśród atrakcji, które mieli możliwość zwiedzić były: przepiękne zabytkowe obiekty Krakowa- Sukiennice, Stare Miasto, Zamek Na Wawelu czy Kościół Mariacki. W pierwszej kolejności poszliśmy do Zamku na Wawelu, podziwialiśmy legendarnego smoka i architekturę budynków. Uczniowie pomimo zmęczenia spowodowanego wczesnym wyjazdem, chętnie uczestniczyli w zaproponowanych im zajęciach. Ze szczególnym zainteresowaniem poznali bliżej postać króla Zygmunta Augusta, który był wielkim kolekcjonerem dzieł sztuki. Było to możliwe dzięki lekcji muzealnej "Arrasy króla Zygmunta Augusta", która odbyła się w komnatach Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie podziwiali niezwykłą kolekcję arrasów – tkanin wykonanych nićmi wełnianymi, jedwabnymi, srebrnymi i złoconymi. Dowiedzieli się także, jak przebiegał proces ich powstania (byli zaskoczeni jego licznymi etapami oraz pracochłonnością ich wykonania).
Będąc na Zamku nie można było pominąć Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława (Katedry Wawelskiej), jednego z najważniejszych sanktuariów Polski. Zobaczyli tam grobowce koronowanych głów Polski oraz miejsce pochówku najwybitniejszych Polaków. Miłą odmianą była wspinaczka na Wieżę Zygmuntowską, aby podziwiać majestatyczny Dzwon Zygmunta a uwieńczeniem zwiedzania była możliwość zobaczenia Szczerbca, miecza koronacyjnego, jednego z najcenniejszych zabytków polskiej historii.
Zmierzając na Rynek Starego Miasta mijając zabytkowe kamieniczki podziwialiśmy takie zabytki jak: Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Sukiennice). Uważnie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. 
Następnym punktem wycieczki był kościół Mariacki, gdzie mogliśmy obejrzeć wnętrze budowli.
Następnie, odwiedziliśmy Sukiennice - zabytkowy budynek znajdujący się pośrodku Rynku Głównego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia dzieł Jana Matejki w Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX w. 
Uwieńczeniem dnia spędzonego w Krakowie, była wizyta w Żywym Muzeum Obwarzanka. Jest to miejsce, w którym interaktywnie przedstawiona jest historia i tradycja wypieku tego smacznego symbolu miasta. Wszyscy ochoczo zabrali się do wyrabiania oraz wałkowania ciasta. Wiele trudności sprawiło umiejętne zaplecenie warkocza i formułowanie ostatecznego kształtu. Może nasze wypieki nie były idealne, ale z pewnością były bardzo smaczne. 
Kolejnym etapem naszej wędrówki po Małopolsce była wizyta w Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie. Jest to skansen, którego zabudowania przybliżają tradycję i kulturę mieszkających niegdyś na tych terenach Krakowiaków Zachodnich. Zgromadzono tutaj 25 cennych budynków i obiektów gospodarczo-rzemieślniczych. Pomimo chłodu i deszczu uczniowie chętnie eksplorowali zagrody chłopskie podziwiając ich oryginalne wyposażenie.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od domu szlacheckiego następnie poznawaliśmy domostwa biedniejszych mieszkańców wsi. Zainteresowaniem wszystkich cieszyła się sala lekcyjna wyposażona w siermiężne ławki oraz narzędzia dyscyplinowania podopiecznych.
Uczniowie z ogromną przyjemnością spacerowali po sadzie i ogrodach otaczających domostwa. 
Kolejny dzień przyniósł nam nową porcję wiedzy podaną w nietuzinkowy sposób. Uczniowie zwiedzili Muzeum Miejskie w Żywcu oraz wzięli udział w grze terenowej z zadaniami w ogrodach Pałacu Habsburgów. Wszystkim bardzo podobała się taka forma zdobywania wiedzy a część z uczestników skrzętnie robiła notatki, aby zwiększyć swoje szanse w organizowanym konkursie. 
Nasi młodzi turyści nie przejmowali się zmęczeniem, pomimo tego, że ostatni dzień naszej wycieczki zapowiadał się bardzo intensywnie. Odwiedziliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Po pokonaniu 380 schodów znaleźliśmy się 135 metrów pod ziemią. Część z nas obawiała się ścisku i braku powietrza, rzeczywistość przyniosła miłe rozczarowanie. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali piękne, przestronne kaplice, ogromne komory oraz niesamowite rzeźby. Niektórym ciężko było uwierzyć, że wszystko co widzimy w 90% składa się z soli. Na powierzchnię wyjechaliśmy bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia.
Dzięki wycieczce dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, ale przede wszystkim doświadczyliśmy wielu niezapomnianych wrażeń. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.
 
Katarzyna Krzemińska

Galeria zdjęć