Szczególnie w ostatnich tygodniach uciążliwa stała się obecność dzików na głównych ulicach gminy lub przy naszych posesjach.

Dzik (dzik euroazjatycki, Sus scrofa) jest jednym z tych gatunków, który bardzo łatwo przystosował się do życia w sąsiedztwie człowieka. Zasiedla głównie obszary o dużej lesistości, gdzie znajduje pokarm i schronienie. W ostatnich latach wśród dzików obserwowany jest proces zmiany trybu życia. Kilkanaście lat temu żerowały głównie nocą. Obecnie coraz częściej widywane są nawet w samo południe. Po przebytej w latach 2018-2020 chorobie wywołanej wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) od dwóch, trzech lat obserwuje się znaczy wzrost populacji tego gatunku w całej Polsce.

Zwiększenie populacji dzika nie jest jedną z przyczyn coraz częstszego pojawiania się tego gatunku w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich. Kolejną i niezwykle istotną przyczyną takiego stanu rzeczy jest dokarmianie dzików. Często nawet nieświadome. Pozostawione ogryzki, pieczywo, zgniłe warzywa czy źle zabezpieczone odpadki biodegradowalne.

Wiele osób, widząc zwierzę (szczególnie lochę z młodymi), daje mu jedzenie nie zdając sobie sprawy, że dokarmiane zwierzęta szybko się przyzwyczajają i następnego dnia sytuacja może się powtórzyć. Dziki to zwierzęta inteligentne, które korzystają z komfortowej sytuacji życiowej (po co się wysilać, kiedy mam coś podane na talerzu). Warto tu zaznaczyć, że dzik jest gatunkiem wszystkożernym i mało wybrednym. Jednym słowem: zje, co dostanie, choć z zasady żywi się głównie pędrakami, żołędziami, grzybami, korzonkami. Lubi też rośliny uprawiane przez człowieka - szczególnie kukurydzę. Często spotkać więc można lochy z warchlakami, żerujące w śmietnikach i na wysypiskach.

Jak zabezpieczyć się przed pojawieniem się dzików?

  • Przede wszystkim należy bezwzględnie utrzymywać czystość i porządek na terenie swojej nieruchomości. Zaniedbane tereny stają się również siedliskiem szkodników, których pędraki są jednym z ulubionych pokarmów dzików.
  • Nie należy wyrzucać odpadów żywnościowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Porzucona żywność (każda!) przyciąga rozmaitych amatorów łatwej zdobyczy - nie tylko dziki!
  • Nie należy wyrzucać odpadów zielonych, w tym skoszonej trawy w miejsca do tego nieprzeznaczone. Do składowania biomasy służą przydomowe kompostowniki. Pamiętajmy, aby je właściwie zabezpieczyć. Dbajmy także o ogrodzenie naszej posesji.

Sposób postępowania w wypadku spotkania dzików:

  • Spotykając dzika, nie wykonujmy gwałtownych ruchów, a spokojnie oddalmy się.
  • Nie wolno dzika niepokoić. Jeśli jesteśmy zbyt blisko, lepiej stanąć w bezruchu. Ucieczka może sprowokować zwierzę do ataku (z reguły dzik nie zaatakuje człowieka, jeżeli nie zostanie sprowokowany).
  • W przypadku spotkania z dzikiem w terenie zamkniętym, należy postarać się dać zwierzęciu możliwość opuszczenia terenu poprzez otwarcie ogrodzenia.
  • W miejscach zauważenia świeżych śladów bytności dzików (ślady buchtowania) należy zachować szczególną ostrożność.
  • Nie należy szczuć dzika psem, a swojego czworonoga radzimy trzymać na smyczy.
  • Co może odstraszyć dzika? Środki zapachowe, sygnały dźwiękowe.

Środki ostrożności:

  • Szczególnie po zmroku należy unikać zarośli oraz łąk zlokalizowanych poza obszarem zabudowanym.
  • Dzieci nie powinny samotnie przebywać w rejonach, gdzie pojawiają się dziki.
  • Dzik, który sprawia wrażenie oswojonego, nadal pozostaje dzikim zwierzęciem. Nie wolno do niego podchodzić, głaskać czy karmić.
  • Śmietniki i kompostowniki przy posesjach należy zamykać, nie należy zostawiać worków ze śmieciami obok pojemników na śmieci. Ważne jest, żeby resztki jedzenia trafiały tylko do zamykanych pojemników. Jeżeli jest to możliwe, same pojemniki powinny być zabezpieczone przed dostępem zwierzyny, np. w altanach śmietnikowych.
  • Nie wolno wyrzucać śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych! Odpady komunalne powstające w gospodarstwach domowych powinny być zabezpieczone i usuwane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Pamiętajmy!

Dzik - podobnie jak łoś, wilk i każdy inny mieszkaniec Puszczy to dzikie zwierzę, którego zachowania mogą być nieprzewidywalne!

autor: Magdalena Kamińska - KPN

Galeria zdjęć