Przygotowanie raportu o stanie gminy to wymóg wynikający z art. 28aa ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U.2025.1153 t.j.). Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W publicznej debacie nad dokumentem zabrać głos mogą radni oraz mieszkańcy gminy.

"Raport o stanie gminy Izabelin w 2025 roku" jest do pobrania ↓ poniżej.


Zgodnie z obowiązującym prawem, mieszkańcy, którzy chcieliby wziąć udział w debacie nad ww. raportem powinni złożyć Przewodniczącemu Rady Gminy swoje zgłoszenie, zgodnie z przepisami wynikającymi z 28aa ust. 7-8 ustawy o samorządzie gminnym:

"7. Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w trybie określonym w ust. 6, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami:

1) w gminie do 20 000 mieszkańców - co najmniej 20 osób;
2) w gminie powyżej 20 000 mieszkańców - co najmniej 50 osób.
 
8.  Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby."
 

Wszystkich zainteresowanych sprawami gminy zachęcamy do zapoznania się z treścią raportu oraz do udziału w debacie nad nim, która odbędzie się podczas sesji absolutoryjnej Rady Gminy Izabelin w czerwcu 2026 roku (zamiast omyłkowo podanego na s. 3 raportu terminu 26 maja 2026 roku).

Dokładny termin i miejsce debaty zostaną podane do publicznej wiadomości m.in. na stronie izabelin.pl oraz izabelin.esesja.pl.